This website is using cookies to provide a good browsing experience

This website uses essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as cookies used for anonymous statistical purposes, or to display personalized content. Some parts of the content may also depend on marketing cookies. Read more about cookies.

This website is using cookies to provide a good browsing experience

This website uses essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as cookies used for anonymous statistical purposes, or to display personalized content. Some parts of the content may also depend on marketing cookies. Read more about cookies.

Your cookie preferences have been saved.

Lappalaiskoirien luonne- ja käyttäytymiskysely

Published:

Lappalaiskoirille on avattu luonne- ja käyttäytymiskysely osoitteessa https://www.lappalaiskoirat.fi/jalostus/terveys-luonne-ja-ulkomuoto/luonnekysely.

Kyselystä saaduista vastauksista koostetaan tilastoja, joita käytetään tulevien JTO:iden (jalostuksen tavoiteohjelma) tekemiseen. Lisäksi siitä saatavia tilastoja voidaan julkaista Lapinkoira-lehdessä sekä yhdistyksen kotisivuilla. Yksittäisen koiran tietoja ei siis julkaista missään lukuun ottamatta kyselyn lopussa olevaa kohtaa, jossa omistaja voi halutessaan kertoa muutamalla lauseella koiransa luonteesta. Tämä lyhyt luonnekuvaus julkaistaan omistajan niin halutessa Lappalaiskoiratietokannassa ja sen julkaisu edellyttää, että kaikki koiran tiedot ovat julkisia. Toivomme mahdollisimman monesta koirasta tällaisen luonnekuvauksen.

Kyselyyn osallistuvan koiran tulee olla täyttänyt kaksi vuotta, yläikärajaa ei ole. Myös jo edesmenneistä koirista voi kyselyn täyttää. Mikäli koiran luonteeseen tulee myöhemmin jokin olennainen muutos (se esimerkiksi osoittautuu ääniaraksi), tietoja voi päivittää täyttämällä kyselyn uudelleen.

Kaikille kyselyyn 30.4.2023 mennessä osallistuneille järjestämme arvonnan, jossa arvotaan 5 kpl yhdistyksen tuotteita. Arvonta järjestetään 1.5.2023 ja suoritetaan koirien rekisterinumeroilla. Voittaneet rekisterinumerot julkaistaan yhdistyksen verkkosivuilla, Facebook-seinällä sekä Lapinkoira-lehdessä 2/2023. Muista siis toukokuussa tarkistaa osuiko arpaonni sinun koirasi kohdalle!