Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Vuoden koira tulokset 2023

Lappalaiskoirat ry onnittelee Vuoden koira 2023 -kilpailussa menestyneitä!

Vuoden koira -palkinnot jaetaan Lappalaiskoirat ry:n kevätkokouksessa lauantaina 16.3.2024 Kotkassa. Kokous alkaa kello 18:00 Meripaviljongissa Santalahti Resortissa, Kotkassa. Kolmelle parhalle annetaan kunniakirja ja voittajakoirat palkitaan. Tervetuloa kevätkokoukseen noutamaan palkinnot.

Voittajakoirien valokuvat pyydetään toimittamaan 15.2.2024 mennessä julkaistavaksi Lapinkoira-lehdessä, lähetä kuva (koiran nimi, kuvaaja) sähköpostitse lehti@lappalaiskoirat.fi.

Vuoden lapinporokoirauros

1. Suukkosuun Taivaankannen Takoja 50p.
2. Mikälie Halparauno 46 p.
3. Wasara Pajulaahusvenhokas 41 p.
4. Suukkosuun Ota Musta Mallia 37 p.
5. Lumiturpa Kopsakka 28p.
6. Suukkosuun Rapatessa Roiskuu 8 p.

Vuoden lapinporokoiranartttu

1. Suukkosuun Helmestä Hiottu 50p.
2. Sagaberran Sisnapunos 50p.
3. Suukkosuun Tähdetär 42p.
4. Suukkosuun Onnen Oodi 40p.
5. Mikälie Siellä Menee 40p.
6. Cossaks Valiantic Verla 37p.
7. Suukkosuun Tähtisumu 34p.
8. Suukkosuun Meidän Marikki 28p.
9. Simona 26p.
10. Tuhkavuorten Mielikki 25p.

Vuoden ruotsinlapinkoirauros

1. Snow Team's Oahpalas 52p.
2. Ataciara Moonchild 49p.
3. Joenkulman Denis 41p.
4. Snow Team's Tielkka 24p.
5. Ataciara Sunburn 16p.
6. Qanuk's Black Sam 6p.

Vuoden ruotsinlapinkoiranarttu

1. Snow Team's Piegga 50p.
2 .Snow Team's Oarrimuorji 44p.
3. Cahppes Walla 41p.
4. Snow Team's Rahkisvuohta 38p.
5. Renlundens Dielle 29p.
6. Ataciara Singing in the Rain 25p.
7. Snow Team’s Lh Mearkkalas 22p.
8. Snow Team's Que Sera 16p.
9. Snow Team's Skahpemuorji 8p.
10. Ataciara Sundance Kid 7p.

Vuoden suomenlapinkoirauros

1. Jehnajan Poly-Karbonaatti 51p.
2. Articpro's Farre Ahcci Lusa 51p.
3. Peikkovuoren Caesar 50p.
4. Peikkovuoren Björnn 46p.
5. Hippusen Hirmuinen Rölli 42p.
6. Peikkovuoren Taikurin Hattu 41p.
7. Peikkovuoren Sotshi 38p.
8. Ahulin Nasta Jäbä 34p.
9. Tähtiturkin Castor 34p.
10. Peikkovuoren Papu Jr 27p.

Vuoden suomenlapinkoiranarttu

1. Hippusen Hilmariina 52p.
2. Peikkovuoren Sabotage 47p.
3. Peikkovuoren Ikuinen 46p.
4. Peikkovuoren Poutapilvi 44p.
5. Lapinpeikon Pirttihirmu 40p.
6. Usvaneidon Brianna 37p.
7. Hippusen Jymyjuttu 30p.
8. Pakkaskide Karpalonvarpu 29p.
9. Jehnajan Poly-Blonde 28p.
10. Jehnajan Meijän Mölytoosa 28p.

Tähtipokaali

1. slku Articpro's Farre Ahcci Lusa 73p.
2. slku Peikkovuoren Caesar 67p.
3. rlku Snow Team's Oahpalas 66p.
4. slku Jehnajan Poly-Karbonaatti 65p.
5. lpkn Sagaberran Sisnapunos 63p.
6. rlkn Snow Team's Piegga 48p.
7. slku Peikkovuoren Björnn 47p.
8. slkn Peikkovuoren Poutapilvi 46p.
9. slkn Peikkovuoren Ikuinen 43p.
10. lpku Suukkosuun Taivaankannen Takoja 41p.

Vuoden pentu

1. slku Lapinlumon Onnenaihe 50p.
2. rlkn Ataciara Singing in the Rain 46p.
3. slkn Lapinlumon Onnenapila 44p.
4. slku Jehnajan Es-Jonne 40p.
5. slku Vanilla´s Honey Montana 39p.
6. slku Pakkaspeikon Santtu 34p.
7. lpknJahkkas Qukkaketo 33p.
8. pkuAlddagas Fávdna 30p.
9. slkn Peikkovuoren Poutapilvi 18p.

Vuoden veteraani

1. slku Peikkovuoren Caesar 72p.
2. lpkn Suukkosuun Helmestä Hiottu 62p.
3. slku Peikkovuoren Sotshi 61p.
4. lpkn Sagaberran Sisnapunos 61p.
5. rlkn Snow Team’s Lh Mearkkalas 60p.
6. slkn Lapinpeikon Pirttihirmu 56p.
7. slkn Lecibsin Hillannuppu 56p.
8. slkn Savumerkin Sudenhetki 54p.
9. slkn Peeravaaran Beav'vi 53p.
10. lpkn Suukkosuun Tulisuudelma 35p.

Vuoden kennel

1. lpk Suukkosuun 47p.
2. rlk SnowTeam's 40p.
3. slk Jehnajan 27p.
4. lpk Tuhkavuorten 12p.
5. slk Lapinpeikon 12p.
6. lpk Cossaks 10p.

Vuoden Agilitykoira

1. slku Naavisemon Minä Olen Voittaja 367p.
2. lpkn Savge Revonsara 352p.
3. lpkn Vastahankainen Alioth Seitsentähti 349p.
4. lpkn Hallanevan Huilunauruli 348,5p.
5. slku Tositouhun Giampaolo 241p.
6. slkn Taivaannastan Helavalkea 216p.
7. lpku Hallanevan Paimentyranni 180p.
8. slku Staalon Maalaisunelma 80p.
9. slku Tositouhun Indiana 60p.
10. lpkn Uniaavan Sirni 40p.

Vuoden Rally-toko-koira

1. lpku Pakkaslaulun Oodi Hymylle 24p.
2. lpkn Savge Revonsara 21p.
3. slkn Jegolas Helbmo 21p.
4. slkn Kajaskiven Peuranvirna 20p.
5. lpkn Pihlajamäen Revontuli 19p.
6. lpku Pilvipolun Metsähalliparta 19p.
7. lpkn Tuhkavuorten Freya 18p.
8. slkn Ettäänperän Victooria 18p.
9. lpkn Poroporvarin Juhannusraketti 18p.
10. slkn Kauniin Usvamarianne 18p.

Vuoden Rally-lupaus

1. lpk Haltiametsän Talven Taika 303p.
2. lpk Säkä 300p.
3. lpk Tuhkavuoren Freya 299p.
4. lpk Suukkosuun Lemmen Liekki 299p.
5. lpk Ceahpes Viggalas 299p.
6. lpk Vastahankainen Alioth Seitsentähti 297p.
7. lpk Jalakapojan Valokki 285p.
8. slk Tie'rmes Qauan Kaivattu 282p.
9. lpk Ceahpes Bolfi 282p.
10. slk Heikunkeikun Alikersantti Rokka 278p.

Vuoden Toko-koira

1. lpkn Poroporvarin Juhannusraketti 26p.
2. slku Utuniityn Aamos 24p.
3. lpku Ruskahallan Kamala Keimo 23p.
4. lpku Taimiston Liika Lintu 22p.
5. slku Jupinoiva Nuottakaveri 18p.
6. slkn Tarutuulten Tornado 13p.
7. lpkn Star Yard's Álddagasa Noaid 9p.

Vuoden Koiratanssikoira

1. slku Utuniityn Aamos 21p.
2. rlkn Care Bears Fun Crispy Candy 17p.
3. rlku Vauhtinallen Aika Epeli 10p.
3. lpkn Havukorven Ruudinkeksijä 10p.
5. slkn Erimoone Taikausko 8p.

Vuoden MEJÄ-koira

1. lpku Suukkosuun Rapatessa Roiskuu 85p.
2. slku Peppiinan Jyväjemmari 75p.
3. lpkn Tinttaraisen Noitarumpu 68p.
4. slku Jehnajan Nulikka 16p.
5. slkn Satupeikon Aamusoittaja 13p.
6. slku Lapinpeikon Älä Ol Ähäkutti 6p.
7. lpkn Tinttaraisen Pohjantähti 4p.
8. rlkn Snow Team’s Rahkisvuohta 3p.
9. rlkn Snow Team’s Piegga 2p.
10. rlkn Snow Team’s Lh Mearkkalas 1p.

Vuoden Monitoimikoira

1. slku Jupinoiva Nurmirölli 144p.
2. lpkn Havukorven Ruudinkeksijä 120p.
3. lpkn Poroporvarin Juhannusraketti 108p.
4. lpkn Star Yard's Álddagasa Noaidi 104p.
5. slku Lapinpeikon Älä Ol Ähäkutti 96p.
6. rlkn Care Bears Fun Crispy Candy 90p.
7. slkn Kauniin Usvamarianne 87p.
7. lpku Suukkosuun Rapatessa Roiskuu 87p.
9. slkn Taivaannastan Helavalkea 84p.
10. slku Jupinoiva Nuottakaveri 78p.
10. lpkn Tuhkavuorten Mielikki 78p.

Vuoden Nosework-koira

1. lpku Pilvipolun Sompion Letto 23p.
2. slku Omituinen Miilumaljakas 21p.
3. lpku Suukkosuun Ota Musta Mallia 19p.
4. lpkn Pihlajamäen Sielunlintu 18p.
4. lpkn Ruskaroihun Suoma Suomarja 18p.
6. lpkn Cossaks Quaintic Qielo 18p.
7. lpkn Poroporvarin Juhannusraketti 18p.
8. lpkn Tuhkavuorten Tähtien Takaa 17p.
9. lpku Hippulan Tulisalama 15p.
10. lpkn Star Yard's Álddagasa Noaidi 15p.

Vuoden paimennuskoira

1. slkn Vasiten Aivan Nokko 142p.
2. lpku Pakkaslaulun Tervastuli 125p.
3. slkn Jäkäläkummun Lumilla 123p.
4. lpkn Ceahpes Hilbes Himinä 105p.
5. slkn Eidalun Absolutiivi 105p.
6. slku Vasiten Bávkko Čierggiksenpoika 101p.
7. lpkn Hipunhuipun Aurinkoneiti 99p.
8. slku Eidalun Nominatiivi 97p.
9. slkn Eidalun Instruktiivi 97p.
10. lpku Vastahangan Mikko Mallikas 91p.

Vuoden PK-koira
Ei osallistujia