This website is using cookies to provide a good browsing experience

This website uses essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as cookies used for anonymous statistical purposes, or to display personalized content. Some parts of the content may also depend on marketing cookies. Read more about cookies.

This website is using cookies to provide a good browsing experience

This website uses essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as cookies used for anonymous statistical purposes, or to display personalized content. Some parts of the content may also depend on marketing cookies. Read more about cookies.

Your cookie preferences have been saved.

Vuoden koira 2022 kilpailu

Published:

Lappalaiskoirat ry:n toimihenkilöt ovat saaneet useampia yhteydenottoja Vuoden koira 2022 kilpailun tiimoilta. Lehdessä 1/2023 julkaistut Vuoden koira 2023 - säännöt koskevat siis vuoden 2023 aikana saatuja tuloksia. Vuoden 2022 tulosten osalta kilpailun säännöt sekä pisteiden laskijat löytyvät yhdistyksen kotisivuilta kohdasta Harrasteet -> Vuoden koira säännöt. Tulokset tulee ilmoittaa pisteidenlaskijoille viimeistään 15.1.2023 mennessä.

Huomioithan, että koiran omistajan tulee olla yhdistyksen jäsen jotta sen tulokset otetaan huomioon kilpailussa!

Hallitus päätti kokouksessaan tähän kilpailuun liittyen, että uudet säännöt otetaan takautuvasti käyttöön koiratanssin osalta siitä syystä, että koiratanssin säännöt ovat muuttuneet vuoden 2022 alusta alkaen niin oleellisesti ettei alkuperäisiä sääntöjä voida enää noudattaa. Uudet säännöt on päivitetty kotisivuille.

Hallitus päätti myös, että kyselyistä huolimatta Nose Work otetaan mukaan kilpailuun vuoden 2023 alusta alkaen kuten aiemmin on päätetty.