Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Lappalaiskoirien luonne- ja käyttäytymiskysely

Julkaistu:

Lappalaiskoirille on avattu luonne- ja käyttäytymiskysely osoitteessa https://www.lappalaiskoirat.fi/jalostus/terveys-luonne-ja-ulkomuoto/luonnekysely.

Kyselystä saaduista vastauksista koostetaan tilastoja, joita käytetään tulevien JTO:iden (jalostuksen tavoiteohjelma) tekemiseen. Lisäksi siitä saatavia tilastoja voidaan julkaista Lapinkoira-lehdessä sekä yhdistyksen kotisivuilla. Yksittäisen koiran tietoja ei siis julkaista missään lukuun ottamatta kyselyn lopussa olevaa kohtaa, jossa omistaja voi halutessaan kertoa muutamalla lauseella koiransa luonteesta. Tämä lyhyt luonnekuvaus julkaistaan omistajan niin halutessa Lappalaiskoiratietokannassa ja sen julkaisu edellyttää, että kaikki koiran tiedot ovat julkisia. Toivomme mahdollisimman monesta koirasta tällaisen luonnekuvauksen.

Kyselyyn osallistuvan koiran tulee olla täyttänyt kaksi vuotta, yläikärajaa ei ole. Myös jo edesmenneistä koirista voi kyselyn täyttää. Mikäli koiran luonteeseen tulee myöhemmin jokin olennainen muutos (se esimerkiksi osoittautuu ääniaraksi), tietoja voi päivittää täyttämällä kyselyn uudelleen.

Kaikille kyselyyn 30.4.2023 mennessä osallistuneille järjestämme arvonnan, jossa arvotaan 5 kpl yhdistyksen tuotteita. Arvonta järjestetään 1.5.2023 ja suoritetaan koirien rekisterinumeroilla. Voittaneet rekisterinumerot julkaistaan yhdistyksen verkkosivuilla, Facebook-seinällä sekä Lapinkoira-lehdessä 2/2023. Muista siis toukokuussa tarkistaa osuiko arpaonni sinun koirasi kohdalle!