Tänään on tiistai 21. marraskuuta 2017

In english    Sivukartta    Etusivulle

KEVÄTNÄYTTELY VÄÄKSY 27.03.2011

LAPINPOROKOIRAT

UROKSET:

Tuomari:

Kirsi Honkanen

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP Pihlajamäen Jukolan Lauri

Pentuluokka 7-9 kk

1. KP VSP-PENTU Cossak's Karelia Kodak

Tuomari:

Mari Lackman

Junioriluokka

ERI 1 Karhukallion Fun Frodo
ERI 2 Suopunkitytön Pienarin Mustanruuti
EH     Cossak's Iceic Imanuel
EH     Karhukallion Fun Fabio
POIS Cossak's Iceic Isaac

Nuorten luokka

H       Hallanevan Laukkaneilikka

Avoin luokka

ERI 1 SA SERT Suukkosuun Shamaani
ERI 2 SA VASERT Stablehills Rakuuna
ERI 3 Nequam Niehtti
EH     Karhukallion Biccu Beikko
H       Kuvakulman Lupu
H       Mikke

Valioluokka

ERI 1 SA PU1 ROP BIS 3 Lakkanevas Beana Birka
ERI 2 SA PU4 Kuunkajon Koskenhaltia
ERI 3 SA PU3 Kuurakuonon Joulu-Staalo
ERI 4 SA Wauhtiwelhon Bekko
ERI    Miehtebiekka Sellosoolo
ERI    Tuulenkuun Isän Poika
POIS Tuhkavuorten Lumipyörre

Veteraaniluokka

ERI 1 SA PU2 ROP-VET BIS 3-VET Kivimannun Sakke-Staalo
ERI 2 SA Tuulenkuun Cuu-Ukko
ERI 3 SA Benjami
ERI 4 Tuulenkuun Cuunpimennys
EH     Lumiturpa Loru
EH     Miehtebiekka Muohtti

 

NARTUT:

Tuomari:

Kirsi Honkanen

Pentuluokka 5-7 kk

1. Tinttaraisen Staalontuuli
2. Hallaneva Joensuun Elli

Pentuluokka 7-9 kk

1. KP ROP-PENTU BIS 2-PENTU Kuurakuonon Tuulenkynsi

Tuomari:

Mari Lackman

Junioriluokka

ERI 1 SA Pihlajamäen Maitotyttö
ERI 2 SA Pihlajamäen Ilmatar
ERI 3 SA Cossak's Iceic Ilena
ERI 4 Berglejonets Highway To Hell
ERI    Karhukallion Fun Fanny
EH     Suukkosuun Lemmen Loru
H       Cossak's Herd'ic Hulda
H       Karhukallion Golden Gloria
POIS Tietysti Pohjantyttö

Nuorten luokka

ERI 1 Tuhkavuorten Merikaste
EH     Mikälie Öö Totanoin
EH     Mökötuvan Ylevä-Saaga
EH     Taikarummun Diivan Runo
H       Barinja
H       Mökötuvan Ystävä Nieidan-Neppu

Avoin luokka

ERI 1 SA PN2 SERT FI MVA Karhukallion Duottarbiekka
ERI 2 SA PN3 VASERT Karhukallion El Estefan
ERI 3 Kuurakuonon Onnenapila
ERI 4 Miehtebiekka Zuzu
ERI    Taikarummun Charmikas Varas
ERI    Tuhkavuorten Meripihka
EH     Chevrott's Karribi
EH     Cossak's Galactic Gilda
EH     Cossak's Domestic Daru
EH     Kirjokannen Torpan Tyttö
EH     Lumiturpa Henriikka
EH     Pihlajamäen Gil-Estel
EH     Taimi
EH     Tuhkavuorten Aamuhalla
EH     Tuhkavuorten Runomieli
H       Cossak's Galactic Glenda

Valioluokka

ERI 1 SA PN1 VSP Aikamerkin Vanilja
ERI 2 SA PN4 Venla
ERI 3 Miehtebiekka Sokeritassu
ERI 4 Lumiturpa Hertta
ERI    Miehtebiekka Birget
ERI    Tuhkavuorten Lumihelmi

Veteraaniluokka

ERI 1 VSP-VET Jahkkas Caamosheila
POIS  Lumiturpa Hallantuoma

Kasvattajaluokka

1. KP ROP-KASV BIS KASV 3 Karhukallion Kennel
EI ES. Cossak's Kennel
EI ES. Lumiturpa Kennel
EI ES. Miehtebiekka Kennel
EI ES. Pihlajamäen Kennel
EI ES. Tuhkavuorten Kennel

Jälkeläisluokka

EI ES. Karhukallion Duottarbiekka

 

Sivun alkuun

SUOMENLAPINKOIRAT

Tuomari:

Kirsi Honkanen

UROKSET:

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP ROP-PENTU BIS 1-PENTU Erätytön Unelias Upseeri
2. KP Kivimarjan Syysmylläkkä
3. KP Suotuisa Kylmänkukka
4. KP Tie'rmes Nii Ku Rölli
-        Suotuisa Kuurankukka
-        Tie'rmes Noki-Nestori

Pentuluokka 7-9 kk

1. KP Lumiturpa Ailu
2. KP Fihtolas Gambler
3. KP Lumiturpa Taavi
4. KP Jehnajan Humpappaa

Tuomari:

Juha Kares

Junioriluokka

ERI 1 SA PU 3 VASERT Lesibsin Kiehtova Lumous
ERI 2 SA Dagolas Quumakalle
ERI 3 Peikkovuoren Xensaatio
EH     Eisenfest Lumikenkä
EH     Famolas Nasu
EH     Frimousse Nupun Hameniekka
EH     Mustinkulman Beckham
EH     Ruskahallan Erkko
EH     Vanilla's Honey Chili
H       Barffas Páhkka
H       Tilkkuturkin Bluto
H       Tilkkuturkin Bumba
POIS Peikkovuoren Xakara

Nuorten luokka

ERI 1 SA PU4 Viksalan Condor
ERI 2 SA Tulettaren Cummitus
ERI 3 SA Jäkäläkummun Ällintälli
ERI 4 Jesper
ERI    Heikunkeikun Tukkijätkä
EH     Fihtolas Firs Kiss
H       Cantavia Juolukanvarpu
H       Dimolin Quurakuono
H       Dimolin Quuraturkki
H       Tarutuulten Huomenlahja
T       Heikunkeikun Lapin Kulta
T       Tie'rmes Mehtäläinen

Avoin luokka

ERI 1 SA PU2 SERT Lumiturpa Pate
ERI 2 SA Tie'rmes Kitinä-Keikari
ERI 3 SA Teelikamentten Lumiukko
ERI 4 SA Barffas Leppilampi
ERI    Hillasuon Leojokela
ERI    Stenseitens Eihtämättä Eho
EH     Dagolas Extreme
EH     Dagolas Naavaparta
EH     Dimolin Ounasvahti
EH     Klomppen Valvatti
EH     Vertti
H       Barffas Na de fal
H       Dagolas Oiva Jätkä
H       Kirpa's Darfi
H       Teelikamentten Kotiteollisuus
H       Teelikamentten Mettiäinen
H       Tie'rmes Mettänpeikko
T       Cimulin Veli-Valkotassu
POIS Lumikummun Lapinleimu

Käyttöluokka

POIS Lecibsin Kultakuono

Valioluokka

ERI 1 SA PU1 ROP BIS 1 Turnukan Veli Ponteva
ERI 2 SA Lumiturpa Otso
ERI 3 SA Dagolas Ferrari
ERI 4 SA Fihtolas Överallt
ERI SA Lecibsin Macce
ERI    Dagolas Bullero
ERI    Lapinpeikon Ikiomairtokarva
ERI    Lumiturpa Eppu
ERI    Lumiturpa Matti
ERI    Peikkovuoren Mesikämmen
ERI    Peikkovuoren Mettänpeikko
ERI    Puhtituulen Aitoatte
ERI    Staalon Åregano
ERI    Turnukan Beikko
ERI    Turnukan Zulo
EH     Famolas Hesu-Hopo
EH     Lapinpeikon Guuma Galle
EH     Staalon Usvatassu
POIS Aegirsson Duncan Mc Leod
POIS Peikkovuoren Hiawatha
POIS Shacal Tiku

Tuomari:

Kirsi Honkanen

Veteraaniluokka

ERI 1 SA ROP-VET BIS 2-VET Lumiturpa Api
ERI 2 SA Dimolin Dikkal
ERI 3 Utu-Luodon Akhilleus
EH     Salvastin Ukko-Rölli
EH     Teelikamentten Duuri
EH     Terhakan Soica
POIS  Barffas Duomma

 

NARTUT:

Tuomari:

Kirsi Honkanen

Pentuluokka 5-7 kk

1. KP VSP-PENTU Fidelis Hurjan Melli
2.      Dimolin Tangotyttönen
3.      Rödmossa Chantell
4.      Tie'rmes Noita-akka
-        Kivimarjan Syysunelma
-        Kivimarjan Syysviettelys
-        Suotuisa Hillankukka

Pentuluokka 7-9 kk

1. KP Dagolas Suudelma
2. KP Pakkasukon Bianca
3. KP Kuurakuonon Go Supermodel
4. KP Paukapää Iines
-        Barffas Qardemumma
-        Nutukas Veikeä Voittajatar
-        Peikkovuoren Yadella
-        Peikkovuoren Yön Haltija
-        Raiddokas Ritva
-        Vanilla's Honey Eedla
-        Vanilla's Honey Estrella

Tuomari:

Tuula Savolainen

Juniori luokka

ERI 1 SA PN2 SERT Peikkovuoren Wanda
ERI 2 Barffas Persilja
ERI 3 Terhakan Halihit
ERI 4 Kirjohäntä Nurru
ERI    Alma
ERI    Kalliopihan Säätö
ERI    Peikkovuoren Whiskey
ERI    Peikkovuoren Xumuturkki
ERI    Tilkkuturkin Bunahilkka
EH     Dimolin Saanaliina
EH     Lecibsin Tyyni
EH     Terhakan Hutkalas
EH     Vanilla's Honey Checca
EH     Vanilla's Honey Donatella
H       Dimolin Saraliina
H       Houska
H       Joccarilla Lapin Lumo
H       Mustinkulman Birttihirmu
H       Routa-Ajan Erityinen
H       Terhakan Hallalas
H       Vanilla's Honey Daniella
T       Sunna
POIS Aegirsson French Cancan

Nuorten luokka

ERI 1 SA PN4 VASERT Fihtolas Cupla
ERI 2 SA Peikkovuoren Vanilla
ERI 3 Kaunotar
ERI 4 Lecibsin Suventaika
EH     Anana's Ilonaihe
EH     Orso-Farm Tiiti
EH     Tassutuvan Tuulen-Tytär
EH     Terhakan Eamit
H       Dimolin Ruusunen
H       Riismus Aletheia
H       Riismus Athene
POIS Heikunkeikun Kanervakeiju

Avoin luokka

ERI 1 SA Turnukan Geisha
ERI 2 SA Klomppen Alsikeapila
ERI 3 Sa Lumiturpa Tytön Tyllerö
ERI 4 Teelikamentten Maya
ERI    Hillasuon Björk
ERI    Kultaposken Bianca
ERI    Lumiturpa Dälli
ERI    Lumiturpa Namu
ERI    Orso-Farm Yötönyö
ERI    Teelikamentten Leinikki
ERI    Tie'rmes Binja
EH     Barffas Manteli
EH     Ciasman Ruutu-Ässä
EH     Dimolin Muusaliina
EH     Fidelis Barbu
EH     Fidelis Birä
EH     Firepower Esmeralda
EH     Liehkun Pallasneito
EH     Lumiturpa Gaissa
EH     Teelikamentten Illusia
EH     Tiilitehtaan Ryövärintytär
EH     Turnukan Fanessa
EH     Vanessa's Honey Beauty
H       Angel
H       Haltinmaan Sade
H       Lumiturpa Taiga
H       Tiilitehtaan Yttynen
POIS Teelikamentten Juolukka

Valioluokka

ERI 1 SA PN1 VSP Dagolas Haltiatar
ERI 2 SA PN3 Lecibsin Thelya
ERI 3 SA Lecibsin Ohdake
ERI 4 SA Peikkovuoren Satuhahmo
ERI    Aino
ERI    Dagolas Auroora
ERI    Dagolas Ballero
ERI    Fidelis Birja
ERI    Fihtolas Åfelia
ERI    Heldalan Ruusunnuppu
ERI    Lapinpeikon Gipakka Gimuli
ERI    Peikkovuoren Micchigan
POIS Peikkovuoren Pikaczu

Tuomari:

Kirsi Honkanen

Veteraaniluokka

ERI 1 SA VSP-VET Peikkovuoren Bohjoinen Pimu
ERI 2 SA Barffas Girste
ERI 3 SA Teelikamentten Encore
ERI 4 Lumiturpa Kylmänkukka
EH     Ullastiina Aliina

Kasvattajaluokka

1. KP ROP-KASV BIS KASV 1 Lumiturpa kennel
2. KP Peikkovuoren kennel
3. KP Dagolas kennel
4. KP Turnukan kennel
EI ES. Barffas kennel
EI ES. Dimolin kennel
EI ES. Fihtolas kennel
EI ES. Lecibsin kennel
EI ES. Teelikamentten kennel
EI ES. Terhakan kennel
EI ES. Tie'rmes kennel
EI ES. Vanilla's Honey kennel

Jälkeläisluokka

1 KP ROP-JÄLK BIS-JÄLK 1 Lumiturpa Eppu
EI ES. Teelikamentten Illusia

Sivun alkuun

RUOTSINLAPINKOIRAT

Tuomari:

Kirsi Honkanen

UROKSET:

Valioluokka

ERI 1 SA PU1 ROP BIS 2 Herding Instinct's Famolas Faust
ERI 2 Care Bears Moon Shadow

NARTUT:

Junioriluokka

EH Lappbergets Gálgu

Nuorten luokka

ERI 1 SA PN2 SERT Herding Instinct's Gloria Gersimi
EH Cahppés Lahukka

Valioluokka

ERI 1 SA PN1 VSP Herding Instinct´s Dynamiska Daiima
ERI 2 SA PN4 Sidmarkens Cilla
ERI 3 SA Lahukan Audunn
ERI 4 Herding Instinct´s Friia Fantasia

Veteraaniluokka

ERI 1 SA PN3 ROP-VET BIS 1-VET Care Bears Star Bright

Kasvattajaluokka

1. KP ROP-KASV BIS 2-KASV Herding Instinct's Kennel

NÄYTTELYN PARAS

BIS 1 suomenlapinkoira Turnukan Veli Ponteva
BIS 2 ruotsinlapinkoira Herding Instinct's Famolas Faust
BIS 3 lapinporokoira Lakkanevas Beana Birka

NÄYTTELYN PARAS PENTU

BIS 1 suomenlapinkoira Erätytön Unelias Upseeri
BIS 2 lapinporokoira Kuurakuonon Tuulenkynsi

NÄYTTELYN PARAS VETERAANI

BIS 1 ruotsinlapinkoira Care Bears Star Bright
BIS 2 suomenlapinkoira Lumiturpa Api
BIS 3 lapinporokoira Kivimannun Sakke-Staalo

NÄYTTELYN PARAS KASVATTAJARYHMÄ

BIS 1 suomenlapinkoira Lumiturpa kennel, om. Matti Takanen & Riitta Takalo, Karjaa
BIS 2 ruotsinlapinkoira Herding Instinct's Kennel, om. Cattlin Margues, Rimbo Ruotsi
BIS 3 lapinporokoira Karhukallion kennel, om. Heidi & Tommy Ruuhonen, Kirkkonummi

NÄYTTELYN PARAS JÄLKELÄISRYHMÄ

BIS 1 suomenlapinkoira Lumiturpa Eppu om. Johanna Ollila, Mäntsälä

Junior Handler

Tuomari:

Krista Liikanen

10 - 13 vuotiaat

1. BIS 2 Juliana Pirttisalo, Nokia, s. 1998
2.    Leea Rautiainen, Ylinen, s. 1998
3.    Maiju Pelkonen, Ilola, s. 1998

14 - 17 vuotiaat

1. BIS 1 Sara Ahola, Kimola, s. 1997
2.    Tarleena Tossavainen, Taavetti, s. 1994
3.    Sallamaria Saarimäki, Halkosaari, s. 1997
4.    Emmi Rasa, Kotka, s. 1997
5.    Anu Tirronniemi, Lampsijärvi, s. 1995

TOTTELEVAISUUSKOE 26.03.2011 TULOKSET

ALOKASLUOKKA
Tuomari: Marita Packalen, liikkeenohjaaja: Toini Kääriäinen

1. belgianpaimenkoira malinois narttu Taikatalven Daystar ohj. Pitkänen Helena 193 p. ALO1 TK1 KP
2. suomenlapinkoira uros Fihtolas Överallt ohj. Kuittinen Eija 187 p. ALO1 TK1 KP
3. lapinporokoira uros Tuulenkuun Isän Poika ohj. Laine Hanne 184 p. ALO1 KP
4. lapinporokoira uros Mikälie Stormista ohj. Löytynoja Jonna 173 p. ALO1 TK1
5. valkoinen paimenkoira uros Tarita´s Fairytale ohj. Mannila Satu 172 p. ALO1 TK1
6. x-rotu narttu Laku, ohj. Nieminen Kirsi 168 p. ALO1
7. suomenlapinkoira uros Fihtolas Zabba ohj. Höök Mari 158 p. ALO2
8. belgianpaimenkoira groenendael narttu Willow Creek Nienna ohj. Rutanen Satu 151p. ALO2
9. labradorinnoutaja narttu Aallotar ohj. Juutinen Saana 137 p. ALO3
10. ruotsinlapinkoira uros Care Bears Sun Rise, ohj. Valkonen Merja 121 p. ALO3
11. suomenlapinkoira uros Kirjohäntä Isoo Trippu ohj. Saarimäki Sallamaria 80 p. ALO0

AVOIN LUOKKA
Tuomari: Marita Packalen, liikkeenohjaaja: Toini Kääriäinen

1. X-rotu uros Arvi, ohjaaja Laura Okker 178 p. AVO1
2. Suomenlapinkoira uros Lapinpeikon Ikiomairtokarva, ohjaaja Kirsi Savela, 177 p. AVO1
3. Pumi narttu Bennaz TT -Trayszih Bra- Myz ohjaaja Anne Leivo 147 p. AVO2
4. Kleinpitz narttu Tirhan Under Current, ohjaaja Tarja Klemola 122 p. AVO3
5. Lapinporokoira narttu Tuhkavuorten Lumihuntu, ohjaaja Jonna Löytynoja, keskeytti

VOITTAJALUOKKA
Tuomari: Ossi Harjula, liikkeenohjaaja Teija Kälvinmäki

1. Lapinporokoira narttu Fjällfarmens Jalokivi, ohjaaja Sari Niemi 291 p, KP, VOI1
2. Belgianpaimenkoira malinois narttu Gem Simply Divine, ohjaaja Iida Vakkuri 250 p. VOI2
3. Bordercollie narttu Mustan Magian Satu, ohjaaja Riitta Rajavuori 169 p. / VOI 0
4. Suomenlapinkoira narttu Heldalan Ruusunnuppu, ohjaaja Anu Linden 120 p. / VOI 0

ERIKOISVOITTAJALUOKKA
Tuomari: Ossi Harjula, liikkeenohjaaja Teija Kälvinmäki

1. Lapinporokoira uros Hopeaketun Touko Martti, ohjaaja Hertta Mikkonen 263,5 p /EVL1
2. Australiankelpie narttu Ahmakulman Agatta, ohjaaja Sanna Malkamäki 247,5 p / EVL2
3. Lapinporokoira narttu Taimi, ohjaaja Laura Okker 230,5 / EVL2
4. Valkoinen paimenkoira narttu, Annspets Erzulli, Janina Wallgren 228 p/ EVL2
5. Sileäkarvainen noutaja uros, Flat Power Criminal Intent,ohjaaja Marianne Forsell 199,5 p/EVL3
6.Belgian paimenkoira malinois narttu, Tammikallion Femma, ohjaaja Miia Strömber 188 p / EVL 0

Sivun alkuun

Copyright © Lappalaiskoirat ry 2017